תורת הנפש בפרשת השבוע.
 
הרב מאור דוד כהן.
מתמחה בתורת הנפש, מרצה לחסידות. 
עונה לשאלות בהלכה ובעבודת השם באתר הללויה.
 
 לפניות במייל : contact@haleluya.info
 
שלח לחבר
הזמן את חברך לצפות בדף זה

הדואר שלך


הדואר של החבר
שורש השמחה - הרב מאור דוד כהן


משנכנס אדר מרבין בשמחה. מהי שמחה אמיתית, ואיך זה קשור עם ענווה? האם ענווה זה להיות שום דבר? או שגם זו עצת היצר הרע? ובכלל מהי השיטה החזקה ביותר של החלק הרע לנסות ולתפוס את האדם? שיעור קצר ותמציתי שכולל יסודות גדולים ורבים.
 


ביאור שיעור הוידיאו בקצרה :


אומרים חז"ל : כשם שמשנכנס אב ממעטין בשמחה כך משנכנס אדר מרבין בשמחה. והפירוש החסידי לומד שגם בחודש אב על אף שממעטין בכל הענינים בשל זכירת החורבן, אך עדיין צריכים להיזהר ולהיות תמיד בשמחה אפילו אז, מכיוון שאין לו שמחת השם בעבודת השם שלו, הוא יכול ליפול בידי הרע והקליפות חלילה.

ולכן היצר הרע מגמתו העיקרית היא להפיל את האדם בעצבות ועד שזוהי מגמתו העיקרית כי בזה יוכל לשלוט על האדם ולא לתת לו מנוח ח"ו, כי אדם שנופל לעצבות הוא נופל בכל מה שהיצר בוחר לו ח"ו. ומבואר בכתבי החסידות (למשל מאמר "יספו ענווים שמחה" של הרבי הר"ייץ ספר המאמרים תרצ"ז) כי שורש השמחה היא הענווה, ושורש העצבות היא הגאווה, כי אדם שמרגיש את עצמו אף פעם לא ירגיש שהוא קיבל את כל מה שמגיע לו, ותמיד ירגיש שמגיע לו, כי הוא מרגיש את עצמו ואת המציאות שלו כחשובה ביותר ועל כן אין סוף לגדילתו והתפשטותו, וכמבואר בפנים. אומנם אדם שהוא עניו, פירוש שהוא מרגיש את המעלות שלו אך יודע שהכל ניתן לו רק במתנה מלמעלה, ואין זאת משום שהוא מרוויח זאת בעצמו וזה מגיע לו, אז ממילא הוא מרגיש שכל נשימה וכל דיבור וכל עניין בחיים שלו, הכל מתנה מאיתו יתברך, וממילא עוז וחדוה במקומו, ובזה ישמח כל היום, כי בהתבוננות זו, תמיד ירגיש כי הוא בר מזל, ולא ידחה מעליו את מה שהשם נותן לו.

כי מי שהוא מלא בהרגשת החשיבות שלו, תמיד לשיטתו מה שהוא מקבל היה מגיע למישהו נמוך יותר במעלה, ואותו עדיין לא "גילו" ועוד לא הבינו את ערכו, ולכן אפילו מה שהשם נותן לו לשיטתו, זה לא מספיק לגודל ועוצם רוממותו ומעלתו כביכול.
אך לא כן העניו מכיוון שאינו מרגיש את עצמו, אלא את השליחות שלשמה הינו נמצא כאן, וממילא רואה בכל דבר רק את האור האלוקי שבו, אז ממילא כל דבר שהוא מקבל לומד הוא לראות את הטוב שבו ולקבלו בשמחה, וממילא כל טוב שהוא מקבל הוא רואה זאת כמתנה עצומה, ואם הוא מקבל איזה נסיון תמיד יחפש לראות את הטוב ביותר שיוכל, עד שיגיע לתכלית האלוקית שבה, שהוא הטוב הגנוז בה, ואז יהפך הדבר לטוב באמת (כמבואר באגרת הקודש פרק יא).

 

 הוסף תגובה :

שמך :
נושא התגובה :
תגובה :

שם : ליאור

תורני
ישר כוח ! יפה מאוד !


שם : אסתר הורגן

תודה רבה
נכון כל כך. שנזכה לשמחה תמיד!
מותנה ברכישת אות אחת (בעלות 6 ₪)


 

 


    
 
מדורי פרשת השבוע:
 
.
 
אתרי הללויה נוספים:
 
אות בספר תורה

לרפואת מאיר אוריאל בן עידית ולעילוי נשמת מאיר בן תמו

Created by Jewtech